Zaproszenie

   

Szanowni Państwo!


traumatologia to połowa życia zawodowego ortopedy. Jednak przez wiele ostatnich lat tematy różnych sympozjów i zjazdów skupiały się wokół endoprotez, realoplastyk, artroskopii, chirurgii ręki, stopy itp. Można było odnieść wrażenie, że leczenie urazów narządu ruchu to niemodna dziedzina, przeszkadzająca w rozwoju „prawdziwej chirurgii rekonstrukcyjnej”.

Jednakże po okresie dominacji endoprotezoplastyk wzrasta zainteresowanie ortopedów urazami narządu ruchu, co widać na ostatnich Zjazdach PTOiTr, na których frekwencja uczestników na sesjach urazowych jest większa niż na sesjach endoprotezoplastyk bioder i kolan.

Niedawno obchodziliśmy 30-lecie istnienia najstarszej sekcji w obrębie PTOiTr, czyli Sekcji Osteosyntezy. W związku z rosnącą liczbą urazów oraz powikłań w ich leczeniu Sekcja Osteosyntezy od początku jej powstania zaangażowała się w szkolenie lekarzy z zakresu chirurgii urazowej poprzez organizację sympozjów, spotkań problemowych, czy specjalistycznych kursów szkoleniowych, które cieszyły się dużą popularnością. W przeszłości była to elitarna grupa wprowadzająca nowoczesne zasady zespoleń kości do codziennej praktyki. Była niejako oknem na świat dla wielu ortopedów. Obecnie z powodu łatwości w docieraniu do nowinek technicznych oczekiwania lekarzy skupiają się na chęci poznania wartości nowych metod w oparciu o konkretne przypadki kliniczne.

Zmienia się zatem rola Sekcji. To już nie tylko platforma informacyjna, ale przede wszystkim forum wymiany myśli i doświadczeń.

W związku z tym pragniemy zaprosić Państwa na „Jesienne Sympozjum Traumatologiczne” które odbędzie się w dniach 22–23 listopada 2019 roku w Hotelu Focus w Chorzowie. Tematem spotkania będzie leczenie operacyjne złamań okołostawowych.

Gospodarzem Sympozjum jest zespół lekarzy jednego z najbardziej zasłużonych dla polskiej traumatologii ośrodka – Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Daaba w Piekarach Śląskich, kierowanego przez Pana Profesora Bogdana Koczego.

Wspólnie zaprosiliśmy znanych specjalistów z kraju i zagranicy, którzy przybliżą nam aktualne poglądy w wielu kontrowersyjnych tematach i podzielą się swoimi doświadczeniami.

Do czynnego udziału zapraszamy wszystkich chętnych, którzy na podstawie swoich przypadków klinicznych zechcą włączyć się do dyskusji.

Mając nadzieję na liczny udział wszystkich zainteresowanych przesyłamy pozdrowienia.

W imieniu Zarządu Sekcji Osteosyntezy PTOiTr

dr n. med. Tomasz Sorysz

dr n. med. Michał Mielnik